Admirał_Gwiezdnej_Floty napisał:
"Siedlce to chuj. Przyjedz w zagłębie wałbrzyskie. (Wałbrzych, Głuszyca, Nowa Ruda, Jugów) Prócz emerytów i rencistów, opuszczonych fabryk i kopalń zostały tylko nowo pobudowane biedronki. Jeżeli temat się przyjmie wybiorę się z aparatem na podobną wycieczkę. "
Wystarczy spojrzeć z innej strony:
Wałbrzych:
Quote from Wiki:
"Wałbrzych jest ośrodkiem przemysłowym, największy w Polsce ośrodek produkcji ceramiki szlachetnej, miasto o funkcjach przemysłowo-handlowo-usługowych z rozwijającymi się funkcjami ośrodka turystycznego. Miasto posiada rozwinięte zaplecze kulturalne, kina, teatry, filharmonię, muzea, biblioteki, Galeria Sztuki BWA, Park Nauki i Techniki, w mieście działa Wałbrzyski Ośrodek Kultury i szkoły wyższe, ośrodek naukowy Polskiej Akademii Nauk.
W mieście znajduje się wiele zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, zamki, pałace, w wałbrzyskim muzeum znajdują się unikatowe zbiory geologiczne flory i fauny karbońskiej, rarytasem jest jedyny w Polsce i jeden z dwóch na świecie okaz późnokarbońskiego stawonoga z gromady wijów."
Ługów:
"Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:
-kościół parafialny pw. św. Katarzyny, barokowy, z ciekawą polichromią, znajduje się w centrum wsi. Zbudowany został w latach 1718-22 na miejscu poprzedniego (również pw. św. Katarzyny), który istniał już w 1374 r., potem zniszczony a na jego miejscu powstała drewniana kaplica. Kościół był kilkakrotnie remontowany i rozbudowany z powodu pęknięć, jakie ujawniły się w wyniku szkód górniczych, dzięki czemu posiada oryginalną bryłę. Wnętrze wypełniają elementy barokowe. Do najcenniejszych należą: ołtarz główny stworzony przez Michała Ignacego Klahra, obraz przedstawiający patronkę świątyni, ambona z wizerunkami ewangelistów oraz ołtarze boczne
-zespół pałacowy, ul. Główna 149, z poł. XIX w.:
pałac
park.
inne zabytki:
-figurka św. Jana Nepomucena z 1796 r. stoi przy kościele
-zabytkowe zabudowania starej plebanii, powyżej kościoła po prawej stronie drogi
-szyb kopalniany niem."Kurtschacht"
-otwarta kapliczka z przedstawieniem Chrystusa na krzyżu znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym przy wejściu, upamiętniająca największą katastrofę górniczą na tamte czasy w Europie, jaka wydarzyła się w 9 lipca 1930 r. w kopalni "Wenceslaus" w Jugowie. Zginęło wtedy 151 górników.
-trzy drewniane krzyże (do dziś zachowały się tylko dwa) i tablica upamiętniająca niemieckich bohaterów wojny światowej - "Unseren Helden des Weltkrieges in Dankbar gewidmet".
-wiele zabudowań gospodarczych, budynków, krzyży, sporo przydrożnych kapliczek figuralnych z XVIII-XIX w.
-jeden z liczniejszych w Górach Sowich zespołów zabudowy mieszkalnej złożony z okazałych, wielorodzinnych domów (portale, opaski okienne, szczyty, pilastry, tympanony) jak i mniejszych ale równie reprezentacyjnych willi i pensjonatów, po małe chaty murowane, a nawet drewniane o konstrukcji wieńcowej lub mieszanej, jak również budynki z tzw. murem pruskim"
Nowa Ruda:
"Nowa Ruda jest centrum kulturalnym dla okolicznych miejscowości i gmin. W mieście działa Miejski Ośrodek Kultury, kino, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, Noworudzki Klub Literacki Ogma, działają dwa muzea: Górnictwa i Josepha Wittiga. Organizowane są imprezy zarówno plenerowe, jak i salowe z zakresu teatru, muzyki, czy tańca."
"Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie sięga 1949 r. Biblioteka dysponuje pokaźnym księgozbiorem, w którym znajduje się ponad 130 tysięcy woluminów. Biblioteka prenumeruje około 70 tytułów czasopism i gazet. Uzupełnieniem tychże zasobów są zbiory audiowizualne, w którym znajduje się ponad 2,5 tysiąca pozycji."
Głuszyca:
"Zabytki:
Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
-willa, tzw. pałac fabrykanta powstał w 1894 roku. Pierwotnie otaczało go rozległe założenie ogrodowo – parkowe. Obecnie funkcjonuje jako ogródek jordanowski.
-pałac, obecnie służy jako budynek mieszkalny, późnobarokowy, z k. XVIII w., zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, siedmio osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji. Architektoniczny portal z otworem zamkniętym łukiem koszowym, wyżej kartusz herbowy i wygięty gzyms naczółkowy. Najokazalszy budynek w mieście, ul. Grunwaldzka 41, w Głuszycy Górnej
-zajazd "Pod Jeleniem", drewniano-murowany z 1784 r., przebudowany w poł. XIX w., ul. Grunwaldzka 44, w Głuszycy Górnej
inne zabytki:
-zabytkowe pałacyki fabrykanckie
-zabytkowe kościoły drewniane z XVII w. w Grzmiącej i Sierpnicy.
Atrakcje turystyczne:
-zespół sztolni z czasów II wojny światowej
-Podziemne Miasto Głuszyca
-Kompleks Osówka
-węzeł szlaków pieszych do Walimia, Jugowic, ruin zamku Rogowiec i uzdrowiskowej Jedliny-Zdroju
-tereny i wyciągi narciarskie w pobliskiej Łomnicy.: