Cytat:
Goście weselni otaczają samochód, w tle orkiestra gra tradycyjną muzykę. Jest nawet biały ozdobny dywan i kolorowe konfetti. Ten sielankowy obraz psuje jednak krzyk i płacz panny młodej, która błaga, by pozwolono jej wrócić do domu. Niestety, to nie część kampanii przeciwko przymusowym ślubom, ale nagranie jednego z kazachstańskich ślubów.
Nagranie zatytułowane "Kradzież panny młodej" trafiło do sieci kilka dni temu. Film pokazuje moment przybycia nastoletniej oblubienicy do domu przyszłego męża w obwodzie akmolskim w Kazachstanie:
Pomimo wysiłków dziewczyny nie udało jej się uciec i uniknąć zawarcia przymusowego małżeństwa.
"Nic dziwnego, że ludzie myślą o nas, iż jesteśmy zacofani"
Choć w większości krajów porywanie przyszłych panien młodych jest uznawane za przestępstwo na tle seksualnym, zwyczaj ten jest nadal praktykowany m.in. w Kirgistanie, na Kaukazie Północnym, w części państw Afryki oraz właśnie w Kazachstanie. - Nic dziwnego, że ludzie myślą o nas, że jesteśmy zacofani - komentuje tradycję w rozmowie z "Daily Mail" Anfisa Zuyeva, miejscowa działaczka, która walczy o prawa kobiet.
Jak dodaje, takich porwań jest coraz więcej: młode kobiety są siłą zabierane do domów mężczyzn, którzy chcą je pojąć za żony. W procederze pomagają zwykle krewni i przyjaciele pana młodego, którzy podstępem lub siłą wciągają "narzeczone" do samochodów nawet z ulicy.
"Te barbarzyńskie praktyki muszą się skończyć"
Jak opisuje "Daily Mail", kazachstańscy posłowie chcą zakazać tej praktyki. Z badań wynika bowiem, że aż 60 proc. dorosłych i ponad 70 proc. nastolatków padło ofiarą przymusowego małżeństwa bądź zna kogoś, kto został porwany w celu ożenku.
- Te barbarzyńskie i złe praktyki zmuszają młode dziewczęta do małżeństw bez miłości z mężczyznami, których słabo znają - ocenia Zuyeva. Jak dodaje, rodziny kobiet często zgadzają się na ten proceder, bo pan młody oferuje im duże sumy pieniędzy. - Ale na tę przestarzałą i przerażającą tradycję nie ma miejsca w nowoczesnym Kazachstanie - podkreśla.
Zwyczaj porywania panien młodych różni się w zależności od regionu kraju. W niektórych wariantach uprowadzanie kobiet jest przeprowadzane za ich zgodą, w innych panny młode mogą być przetrzymywane nawet kilka dni, dopóki nie wyrażą zgody na małżeństwo. Tymi przypadkami jednak rzadko zajmuje się wymiar sprawiedliwości.